Ako pripraviť nájomcom ročné vyúčtovanie energií?

Prichádza jar a s ňou aj ročné vyúčtovania od správcov a dodávateľov energií. Ako tieto položky správne a férovo vyúčtovať nájomcom? 

Väčšina nájomných zmlúv rozdeľuje mesačnú sumu od nájomníka na nájomné a zálohy za správu a energie. Z toho dôvodu pripravujeme nájomcom vyúčtovanie skutočných nákladov. Určite sa ale vyhnite spôsobom, aký používajú pri vyúčtovaní niektoré skupiny prenajímateľov: "Nedoplatok si vypýtam a preplatok si nechám". Nie je to ani férové, ani správne. Pre zachovanie dobrých vzťahov s nájomcom je to naviac veľmi škodlivé.

Najčastejšie sa stretneme s dvoma situáciami. V prvej je nájomník v nehnuteľnosti počas celého roka. Táto situácia je jednoduchšia, pretože nemusíte prepočítavať náklady za jednotlivé mesiace. V druhej nájomník nastúpil do bytu počas roka a to z dôvodu, že sa byt prerábal alebo v ňom bol časť roka predchádzajúci nájomník. Nejde o ľahké výpočty, pokúsim sa ale všetko vysvetliť čo možno najlepšie.

Kým si oba prípady prejdeme, je dôležité vedieť, kedy a aké vyúčtovanie od správcov a dodávateľov obdržíte:

  • Správca: Vyúčtovanie za rok 2023 Vám musí dodať do 31.5.2024, mnohí to ale posielajú už v marci. 

  • Plyn: Ak je odberateľ právnická osoba, dostane výučtovanie za rok 2023 už v januári 2024. Ak ale máte merače písané na fyzickú osobu, vyúčtovanie dostanete až niekedy v lete roku 2024. 

  • Elektrina: Podobný prípad ako plyn, s tým, že ako fyzická osoba prichádza vyúčtovanie roku 2023 až koncom augusta 2024.

  • Internet a TV: Tu je to viacmenej jasné, sčítate z mesačných faktúr, koľko vás minulý rok dokopy stál internet a TV. 

Najhoršie sa počítajú náklady na elektrinu a plyn. Samozrejme môžete čakať na presné čísla do leta, ja ale čakám nerád. Ak ste ako ja, máte dve možnosti:

Prvá možnosť je vypočítať si spotrebu na základe ceny elektriny a plynu na za kWh na poslednom vyúčtovaní.  Pri dnešných zmenách cien energií to je riskantnejšia možnosť, neprídete ale o žiadnu obrovskú sumu.  Ak nechcete riskovať, druhá možnosť je spraviť si u dodávateľa mimoriadne vyúčtovanie ku koncu roku 2023. Stojí to pár EUR a máte presné dáta. Pre obe možnosti budete potrebovať hodnoty meračov k 31.12. Vždy si preto od nájomníka vyžiadajte stav vodomeru, plynomeru a elektromeru ku koncu roka. 


1.   Nájomník bol v byte celý rok

Ak bol nájomník v byte počas celého roka 2023, vyúčtovanie bude pomerne jednoduché:

  • Platby za energie: Ide o celkovú sumu záloh, ktoré vám nájomca v roku 2023 poslal. Môže sa stať, že sa počas roka ich výška menila, preto mám tabuľku rozdelenú po mesiacoch.

  • Správca: Celkové náklady na správu za rok 2023. Toto číslo nájdete vo vyúčtovaní od správcu. Ak nájomník býval celý rok, nemusím ani prepočítavať spotrebu vody na vodomeroch, celý náklad roku 2023 patrí nájomníkovi.

  • Plyn: Celkové náklady na plyn z vyúčtovania za rok 2023. 

  • Elektrina: Celkové náklady na elektrinu z vyúčtovania za rok 2023.

  • Internet a TV: V tabuľke vyššie je uvedený príklad, keď prvé 3 mesiace operátor poskytol zľavu a následne už platím štandardnú cenu.

Pri  dodávateľoch plynu a elektriny môže vzniknúť ešte jedna anomália. Fakturačné obdobie je pre nich napríklad august 2023 - august 2024 a do vyúčtovania vám neuvedú, aké boli náklady za obdobie 1.1. - 31.12.2023. Ak si nedáte spraviť mimoriadne vyúčtovanie ku koncu roka tak musíme prepočítavať. Uvediem príklad výpočtu elektriny v roku 2022, keďže rok 2023 ešte nebol vyúčtovaný. Úplne rovnako by ste postupovali aj pri výpočte plynu.





Za obdobie august 2021 - august 2022 bola celková spotreba 779 kWh a celkové náklady 164,82 EUR. Cena za 1 kWh bola teda 0,212 EUR. Nás zaujíma rok 2022, preto cenu za 1 kWh vynásobím spotrebou v období 1.1.2022 až 19.8.2022, teda 483 kWh x 0,212 EUR/kWh = 102,4 EUR.

V období august 2022 - august 2023 bola celková spotreba 785 kWh a celkové náklady 177,73 EUR. Cena za 1kWh bola 0,226 EUR. Opäť nás zaujíma rok 2022, preto cenu za 1 kWh vynásobím tentoraz spotrebou v období 20.8.2022 až 31.12.2002, teda 298 kWh x 0,226 EUR/kWh = 67,4 EUR.

Celkové náklady na elektrinu, ktoré som vyúčtuval nájomcovi za rok 2022 boli 169,8 EUR.


2.   Nájomník nastúpil počas roka

V prípade, že nájomník nastúpil počas roka, je vyúčtovanie o niečo komplikovanejšie. Prvým dôvodom je, že treba počítať elektrinu aj plyn iba za mesiace, kedy v byte nájomník bol. Druhá komplikácia je vyúčtovanie od správcu, kde musíte odčleniť náklady na vodu. Poďme na príklad:

  • Platby za energie: V uvedenom príklade začína nájom 1.9.2023. Z toho dôvodu dostávame zálohové platby len v 4 mesiacoch roka 2023 a to september až december. 

  • Správca: Najskôr si zistíme celkové ročné náklady na správcu. Odpočítame od nich celkové ročné náklady na teplú a studenú vodu. Zvyšné náklady na správcu vydelíme 12 mesiacmi - tak získame mesačný náklady na správcu (v príklade je to 79,41 EUR). Za 4 mesiace to bude spolu 317,64 EUR.

  • Voda: Pri teplej aj studenej vode je dôležité zistiť stav vodomeru pri odovzdaní bytu (z preberacieho protokolu), stav vodomeru na konci roka (ten hlásite aj správcovi) a fakturovanú cenu za jeden m3 vody (z vyúčtovania od správcu). V uvedenom príklade spotreboval nájomca 7,2 m3 studenej vody, cena za m3 vody je 2,75 EUR, jeho celková spotreba je: 7,2 m3 x 2,75 EUR/m3 = 19,82 EUR.

  • Elektrina: Cenu za 1 kWh elektriny zistíme tak ako v prvom príklade. Následne zistíme stav elektromeru k dátumu odovzdania bytu (z preberacieho protokolu) a stav elektomeru ku koncu roka (vlastný odpočet alebo zistíme od dodávateľa). V príklade nájomca spotreboval 79 kWh, cena za 1 kWh je 0,34 EUR. Celková spotreba preto bude: 79 kWh x 0,34 EUR = 27,25 EUR.

  • Internet a TV: V tomto príklade platíme za internet a TV každý mesiac rovnakú sumu. 

Ako pri každom vyúčtovaní ani pri energiách nie je všetko jednoduché a môžeme spraviť chybu. Z toho dôvodu dáme vždy nájomníkovi tabuľku aj všetky faktúry k nahliadnutiu a počkáme na prípadné vecné pripomienky. Vždy sa ale snažíme byť férový k sebe aj k nájomníkovi. 

Na záver by som už len dodal, že tieto príklady su modelové, každý byt má svoje špecifiká. V 90% prípadov by ale mali tieto príklady fungovať aj u vás. Ak náhodou nie, môžete využiť našu službu Správa nehnuteľnosti , ktorá okrem iného zahŕňa aj vyúčtovanie. Ak si radšej riešite prenájom po vlastnej osi, radi vám s vyučtovaním pomôžeme napríklad formou konzultácie.


Zaujal Vás tento článok?

Prihláste sa k odoberaniu nášho blogu a buďte ako prvý informovaný o nových príspevkoch priamo vo vašej e-mailovej schránke.
E-mail Odoberať