Stále existujú architekti, ktorí používajú staršie programy a z finálneho návrhu máte problém pripraviť realizáciu. Vždy si pozrite na webe architekta ako vyzerajú ich hotové návrhy. Následne si ich porovnajte aj so samotnou realizáciou. Kvalitné štúdio sa svojou prácou vždy pochváli, preto na ich webe nájdete množstvo projektov.
Nepodceňujte ani technickú časť návrhu. Ak by ste sa do realizácie pustili na vlastnú päsť, musia vaši stavebníci presne vedieť, kde čo umiestniť. Nič sa nevyrovná pocitu keď idete zapojiť TV a zistíte, že vám nenaprojektovali zásuvku.
Všetko je ale len na papieri a viete veľa vecí meniť. Kvalitný návrh vám však ušetrí množstvo času a nervov.
Schopnosť počúvať a porozumieť je u architektov kľúčová. Predstavte si, že idete k finančnému poradcovi vybaviť hypotéku na byt. Mesiac na to vám zavolá s otázkou kedy prídete podpísať ten spotrebák na auto. U niektorých architektov sa vám toto stane bežne.
Na prvom stretnutí si ujasnite aký byt rekonštruujete. Budete tam bývať? Dobre, tak dajme lepší nábytok a pekné vychytávky. Bude byt na prenájom? Ok, investujme do kvalitnej sanity a podláh ale nábytok nemusí byť od Giorgettiho.
Ak pol roka opakujete, že byt je na prenájom tak nechcete na piatom stretnutí dostať otázku typu - Prečo neinvestujete do XY? Veď tam budete bývať. Alebo, aby vám niekto do 3- izbového bytu pripravil priestor na práčku vo veľkosti detskej z Dráčika. Pokiaľ nebude váš budúci nájomca jeden zo siedmych trpazlíkov tak vzniká komplikácia.
Pred tým ako zatlčiete prvý klinec musíte mať nastavený rozpočet. Hneď na začiatku si s architektom dohodnite, aké materiály či vychytávky chcete. Samozrejme sa pri prerábke objavia nové položky, hlavne pri starších bytoch. Napriek tomu by odchýlka z plánovaného rozpočtu nemala byť väčšia ako 10%.
Architekt by mal byť vždy na vašej strane. To znamená vyjednávať s dodávateľmi nižšie ceny. Alebo získať aspoň jednu konkurenčnú ponuku.
Existujú však architekti, ktorí vás nepovažujú za zákazníka ale za dojnú kravu, prípadne iné rohaté zviera na pastvine. Túto skutočnosť si všimnete pri prestrelených cenových ponukách od dodávateľov alebo neustále sa zvyšujúcom rozpočte. Dobre totiž vedia, ako náročné je začať v strede realizácie odznova s novým dodávateľom či stavebníkom.
Príklad správneho prístupu - idete s architektom vybrať podlahy a dvere do shoowroomu. Tam vám vysvetlia pre a proti, povedia ceny a rozdiely. Architekt vám poradí čo sa najlepšie hodí do vášho bytu. Následne sa rozhodnete.
Príklad nesprávneho prístupu - architekt týždne neodpovedá na vaše emaily a otázky. Následne vám zavolá a povie, že chalani už u vás začali inštalovať podlahu. Neviete odkiaľ, neviete prečo za takú sumu. Nedokáže vysvetliť prečo nekúpil podobnú podlahu inde a lacnejšie.
Podstatná je aj technická stránka. Rozpočet by mal byť v online tabuľke, kde viete s architektom komunikovať a vidieť každú zmenu. Obaja potom viete na čom ste sa dohodli a aké zmeny spravili.
Tuto to nie je úplne ľahké, pretože vždy dôjde k nejakému omeškaniu. Niekedy to zdrží stavebný úrad, inokedy ochorie majster na stavbe. Nesmiete mať ale pocit, že zdržanie vzniká kvôli bezdôvodnej nečinnosti. Týždne sú akceptovateľné, mesiace už nie.
Keď zaplatím architektovi nechcem premýšľať nad tým, či sa pod 100 ročnou podlahou nájdu kosti dinosaura, či pri robení omietky padla stena alebo či moji noví susedia dennodenne obhliehajú byt ako Komisár Rex miesto činu. Chcem len odovzdať kľúče a v stanovenom termíne vidieť na živo to, čo som si vybral vo vizualizácii.
Z toho dôvodu je potrebne, aby vás architekt zaťažoval naozaj iba tými najzávažnejšími problémami. Každodenné telefonáty o tom, čo sa našlo v stene, ktorý sused sa dnes sťažuje, či aký problém má stavebník sú neprípustné.
Prevzatie zodpovednosti za chyby je skôr rarita. Ale zato veľmi príjemný bonus. Architekt napríklad zle vypočíta množstvo obkladu do kúpeľne. V 99% prípadoch vás požiada o doobjednanie zvyšku - veď to sa stáva. V 1% prípadov to vyrieši sám na vlastné náklady. Vy len dostanete info, že kúpeľňa je hotová. Áno, existuje aj takýto prístup.
Na záver len pár viet. Nie je jednoduché nájsť atelier, ktorý tieto požiadavky splní. Každá z nich totiž vyžaduje urobiť pre vás niečo extra. My sme takýto ateliér našli v Dobrom Interieri. Pri tejto spolupráci sme videli, ako má práca architekta vyzerať. A vždy sme dostali niečo navyše než sme čakali. Vy ho môžete nájsť zase inde. Nikdy však nezľavujte zo svojich nárokov.