V tomto príklade preberám byt v štandarde (podlahy, obklady a sanita), čo hlavne začiatočníkovi ušetrí čas a psychické zdravie.
V prípade, že je rozpočet dostatočne veľký a dáva to zmysel aj môjmu business plánu bez váhania využijem architekta. Ani tu to ale nie je vždy bez problémov. O tom ale viac nabudúce.
Ak je môj rozpočet ohraničený idem do toho na vlastnú päsť. Musím ale počítať s tým, že nevytvorím taký skvost ako profi architekt. Ako prvé potrebujem mať predstavu ako by mal byt vyzerať, niečo čím nahradím návrh od architekta.
Inšpirovať sa môžem vo vizualizácii od developera, výborným zdrojom je stránka Bydlo.cz. Pri známejších bratislavských projektoch je veľká šanca, že nájdete niečo, čo sa vášmu bytu podobá. Za zmienku určite stojí aj Bonami, nevýhoda je, že ste viazaní na ich nábytok, čím si znížite rozpočtové aj dizajnové možnosti. Tým nechcem povedať nič zlé o nábytku z Bonami, práve naopak.
Keď získam predstavu ako má byt vyzerať, nastáva čas kontaktovať dobrého stolára. Mnohí majitelia bytov sa snažia na tejto položke ušetriť, čo považujem za chybu. Zariadenie bytu kusovým nábytkom vás dostane do šedého priemeru trhu a značne sťaží budúci prenájom.
Samozrejme nie je potrebné robiť na mieru drobnosti ako TV stolík či nábytok do kúpeľne, dôležité sú ale určite: kuchyňa, vstavané skrine, nábytok vo vstupnej hale a predelovacie priečky. Pri stolároch uprednostňujem vždy menšie lokálne firmy alebo živnostníkov – urobia pre vás poctivú prácu za dobrú cenu. Dobrú skúsenosť máme s firmami
Príprava nábytku od stolára zaberie pár týždňov, ktoré treba dobre využiť napríklad na maľovanie, lepenie tapiet či inštaláciu stropných svietidiel. Ak je byt určený na prenájom, je praktickejšie zvoliť maľovku ako tapety. Steny môžu ostať aj biele, je však škoda ak neskúsime byt aspoň jemne otepliť nejakou inou farbou. Náklady sú v desiatkach EUR.
Svietidlá najradšej nakupujeme na XXXLutz ale je aj mnoho ďalších možností. Pri svietidlách platí, že je lepšie nainštalovať viac aj za cenu, že ich nebudeme často používať, ako mať neosvetlené časti miestnosti. Majstrov na maľovku a inštaláciu svietidiel nájdete cez portál Willio.sk alebo hodinovymanzel.sk. My radi využívame služby profesionálov z Interier IN.
Poslednou úlohou je nakúpiť kusový nábytok (sedačka, posteľ, stolíky, zrkadlá), spotrebiče a drobné doplnky. Tuto sú možnosti naozaj široké a závisia od vášho vkusu, dizajnu bytu a celkového rozpočtu. Pekný nábytok za primeranú cenu najčastejšie kupujeme v predajniach a na stránkach Westwing, Bonami, Dizajnove.sk, Estilofina, Proxima.store, IKEA, Mobelix či Drevko.
Spotrebiče najradšej kupujeme na Datart.sk, zaujal nás tu široký výber a pohodlná doprava. Pri vstavaných spotrebičoch do kuchyne preferujeme nákup v IKEA, kde je na spotrebiče bezpríplatková 5 ročna záruka. Spotrebiče vyrába spoločnosť Whirlpool takže o kvalitu sa netreba obávať.
V prípade, že je váš byt orientovaný na južnú alebo západnú stranu bude potrebné ho vybaviť aj klimatizačnou jednotkou. Možností je naozaj veľa, my sa vždy obraciame na spoločnosť Klimy.net, ich práca aj servis sú na vysokej úrovni za rozumné ceny.
Ak by ste chceli byt doplniť závesmi na mieru, určite odporúčame firmu Boritex. Samozrejme sú ale aj lacnejšie alternatívy ako napríklad IKEA. Pri interiérových a exteriérových žalúziach sme sa vždy spoľahli na spoločnosť Hamax. Vo väčšine prípadov vyberáme buď žalúzie alebo závesy, dá sa to ale určite aj skombinovať.
Drobné doplnky na staging interiéru nájdete v predajni JYSK alebo IKEA. Dizajnovejšie kúsky ponúkajú Westwing či Bonami.
Byt máte v tomto momente zariadený a môžete začať bývať či inzerovať. :)
V ďalšom blogu sa pozrieme bližšie na situáciu, keď preberáme nehnuteľnosť v stave „holobyt“, teda bez štandardu.